Targ koni w Skaryszewie, 15 lutego 2016 r.

Na targu koni w Skaryszewie byliśmy od świtu. Warunki, w jakich sprzedawane są tu konie nie zmieniają się i wciąż nie spełniają tych opisanych przez prawo UE.

skaryszew2016_1Konie są stłoczone i wystraszone, na jarmarku panuje ogólny chaos. Ponieważ warunki w jakich się znajdują są bardzo stresujące i zupełnie nowe – zwierzęta kopią się nawzajem… wiele koni jest rannych. Konie wiązane są bardzo krotko i bardzo gęsto, oczywiście bez żadnego dostępu do wody… Bardzo dużo koni jest wręcz mokrych od potu!

Mimo, że to nielegalne – dużo koni jest sprzedawanych poza targiem, na polu. Baty na skaryszewskim targu strzelają bez powodu. Jest głośno, tłumnie, handel trwa a duże rzeźnickie, w tym kilka zagranicznych, samochody czekają na załadunki przerażonych zwierząt…

*

skaryszew2016_2Po wielu godzinach trwania targu wiele koni nie jest w ogóle rozładowywanych, co również nie jest zgodne z obowiązującym prawem. Poza stresem, brakiem dostępu do wody, wiązaniem koni do samochodów zamiast stanowisk uwiązowych (których jest tu zwyczajnie za mało), dużego zagęszczenia zwierząt różnego pochodzenia, płci i wielkości – zaobserwowaliśmy również ZAŁADUNEK POZA TERENEM TARGU.

Nie dość, że wbrew przepisom, konie na rzeźnicką ciężarówkę z przyczepą ładowane są poza terenem targowiska, to jeszcze przyczepa pozbawiona jest rampy, więc zwierzęta zmuszane są, aby na nią wskakiwać… To stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zwierząt (urazy) jak i ludzi (idący do samochodów zwiedzający jarmark mogą zostać stratowani przez zestresowane zwierzę). Ten koń jak i pozostałe załadowane na dany samochód – wyruszy dziś w drogę aż do Rumunii… To Skaryszew, to targ zwierząt, tu wszystko jest możliwe…

 

*

skaryszew2016_3Parę dni temu ktoś zarzucał nam, że nazywanie skaryszewskiego jarmarku „targiem zwierząt rzeźnych” to duża przesada… Wszystkim obrońcom Skaryszewa dedykujemy zdjęcia, na których widać rzeźnickie ciężarówki.

Jesteśmy w Skaryszewie co roku i co roku widzimy tu typowo rzeźnickie samochody z Polski i spoza niej. Nie oszukujmy się, że na jarmarku w Skaryszewie spotykają się miłośnicy koni i że podziwiają oni swoje zwierzęta, handlują nimi kierując się misją i miłością… konie to biznes, pieniądz, zysk. Miłość nie ma tu miejsca. Miejsce mają tu baty i pita między autami wódka.

Takich samochodów również dziś jest więcej. Konie do nich przywiązane – już kupione – nie pojadą nimi na zasłużoną i spokojną emeryturę…

W Polsce na rzeź jadą konie zarówno po szkółkach, sportach czy te niepotrzebne, niesprawne, te które się znudziły jak i te specjalnie w tym celu hodowane.

*

skaryszew2016_4Wczesnym popołudniem targ powoli się kończy, konie są ładowane na samochody…
Dokumentujemy załadunek kucyka. Konik ładowany jest przy użyciu siły. Mężczyzna usiłuje podnieść zwierzę za ogon i tym „zachęcić” je do wejścia na przyczepkę. Takie sceny można tu zaobserwować nagminnie…
Dodatkowo załadunek odbywa się POZA TERENEM TARGU… na parkingu, wśród jeżdżących samochodów i spacerujących ludzi.

Inny udokumentowany załadunek na samochód z rampą pozbawioną zabezpieczeń (boków): wprowadzany koń ma problem z płynnym i bezpiecznym wejściem na górę. Zestresowane zwierzę broni się, próbuje wejść bokiem, nie rozumiejąc czego się od niego wymaga.

Lekarz, który jest na miejscu i którego poinformowaliśmy o naszych spostrzeżeniach – zdziwił się, że poza terenem targu odbywa się handel. To naprawdę niezwykłe, bo handel ten naprawdę łatwo zauważyć: odbywa się zarówno na polu vis a vis cmentarza (jak co roku) jak i na parkingu/w uliczkach – na które końmi z targu trzeba przejść przynajmniej 500 m… Raczej trudno przejść ulicą z koniem niezauważenie!

PIW twierdzi, że nadzór na targu jest bardzo liczny – czemu zatem lekarze pilnujący przestrzegania prawa nie zauważają takich rzeczy…? Na nasze uwagi jednak nie zareagowano. Poproszono nas, abyśmy zwrócili się z nimi… na piśmie. Chyba nie trzeba tłumaczyć skąd taki brak współpracy…

To dzieje się teraz, w centralnej Polsce. Możesz pomóc nam zmienić sytuacje zwierząt rzeźnych w Polsce i sprawić, aby targi stały się historią. Pomożesz?
http://polskitarg.pl/petycje/

Na razie brak komentarzy ... Bądź pierwszy, zostaw komentarz!

Zostaw komentarz

 

— required *

— required *


5 − pięć =