Kontrola targu zwierząt w Kozłowie Biskupim, 6.12.2016 r.

6 grudnia od samego świtu obecni byliśmy na targu zwierząt odbywającym się regularnie co tydzień w Kozłowie Biskupim pod Sochaczewem.

kozlow06_12_16(02)Warunki pogodowe były bardzo złe, padający śnieg szybko się topił, co tworzyło na ziemi bardzo śliską warstwę.

Na targu handlowano około 50 zwierzętami – min. końmi, krowami, prosiętami, kilkoma królikami oraz drobiem. Krowy były zaniedbane, brudne. Wiele zwierząt, pomimo jasnego zakazu, nie zostały w ogóle rozładowane z samochodów – min. cielaki. Niektóre były sprzedawane bezpośrednio z jeden naczepy na drugą, co jest bardzo niebezpieczne…

Wiele samochodów nie było w ogóle przystosowanych do przewozu zwierząt – min. były to zwykłe samochody dostawcze bez dostępu światła ani stanowisk dla zwierząt z wrzuconą na podłogę ściółką.
kozlow06_12_16(06)_trzonek_od_siekieryHandlarze obchodzili się ze zwierzętami w okrutny sposób, w kilku przypadkach używali siły. Jeden z koni przez kilka godzin stał przy stanowisku bez wiaty, podczas gdy pod dachem było mnóstwo miejsca… Koń był mokry od topniejącego na sierści śniegu. Potem został załadowany na rzeźnicki samochód.

Nasza kontrola dowodzi smutnej prawy – że na targach w Polsce nic się nie zmienia, że władze nie reagują na nasze uwagi a tragi nie są w praktyce w ogóle kontrolowane na bieżąco przez osoby do tego powołane… Tym razem na placu targowym nie było widać nikogo z nadzoru weterynaryjnego…

Czy takie targi, odbywające się bez nadzoru i przestrzegania prawa, powinny istnieć?

*

Zwierzęta gospodarskie, podobnie jak domowe (których od 1 stycznia 2012 r. nie można sprzedawać na targowiskach) zasługują na humanitarne traktowanie. Dotychczasowe interwencje organizacji prozwierzęcych w organach uprawnionych do nadzoru oraz u samych organizatorów giełd nie przyniosły efektów.

Stąd apel o wprowadzenie zakazu sprzedaży zwierząt gospodarskich na targowiskach i podpisywanie petycji w tej sprawie, dostępnej na stronie: http://polskitarg.pl/petycje/

Na razie brak komentarzy ... Bądź pierwszy, zostaw komentarz!

Zostaw komentarz

 

— required *

— required *


− siedem = 0